Niezależnie od tego, czy budujesz obwód elektroniczny, czy też chcesz zmodernizować swoje oświetlenie domowe lub biurowe, musisz zrozumieć, jak okablować diodę led. To proste urządzenie elektroniczne wytwarza światło, gdy prąd przepływa przez nie w odpowiednim kierunku. Istnieją dwie części diody LED, strona dodatnia (+) zwana anodą i strona ujemna (-) zwana katodą. Każda strona może być podłączona osobno lub szeregowo lub równolegle z rezystorem. Istnieją dwa rodzaje diod LED: wczesne diody LED były czerwone lub żółte i wytwarzały światło o niskiej intensywności, natomiast nowoczesne diody LED zostały opracowane tak, aby wytwarzały szeroką gamę kolorów.
Zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zmierzenie napięcia znamionowego diody LED. Jeśli używasz zasilacza o napięciu zasilania 2,5V, to napięcie znamionowe diody LED wynosi 2,4V. Ważne jest, aby to wiedzieć, ponieważ będziesz musiał podłączyć diodę LED do odpowiedniego źródła napięcia.
Często stosowanym układem dla diod LED jest połączenie katod kilku diod szeregowo. Ogranicza to prąd płynący przez diodę. Typowe diody LED mogą wytwarzać tylko maksymalnie 10mA, ale to może być wystarczające dla różnych obwodów. Jeśli jednak chcesz maksymalnie wykorzystać swoje diody LED, powinieneś rozważyć połączenie ich równolegle. Do tego potrzebny będzie większy zasilacz. Nie jest to najlepszy wybór, jeśli chcesz zasilić kilka diod LED jednocześnie.
Podczas podłączania diod LED należy również wziąć pod uwagę rozpraszanie mocy, które jest miarą ilości energii rozpraszanej przez diodę. Jest ona różna dla poszczególnych diod LED i zależy od materiału, z którego wykonana jest dioda. Diody LED z większymi elektrodami będą prawdopodobnie bardziej wydajne niż te z mniejszymi elektrodami.
Diody LED są często używane do wskazywania stanu obwodu lub do sygnalizowania swojej obecności. Bywają też wykorzystywane jako referencje napięciowe. Rozpraszanie mocy przez diodę LED można obliczyć za pomocą prostego wzoru. Jeśli dioda LED jest utrzymywana w zalecanym zakresie napięć, to rozpraszanie mocy automatycznie się sprawdzi.
Aby podłączyć diodę LED, musisz wiedzieć, jak połączyć dodatnią i ujemną stronę diody. W większości przypadków należy podłączyć dodatnią stronę diody LED do dodatniej strony zasilacza, a ujemną stronę diody LED do ujemnej strony zasilacza. W przypadku większych diod LED potrzebny będzie również rezystor, który zapobiegnie przegrzaniu się diody.
Schemat obwodu LED można również uznać za cud techniki. Na schemacie można znaleźć symbole, które pokazują kierunek przepływu prądu i kierunek maksymalnego napięcia diody LED. Warto również znać prąd znamionowy diody LED. Maksymalny prąd diody LED może wynosić od 10 do 20mA dla prostego wskaźnika LED. Korzystając z tych informacji, możesz obliczyć odpowiednią rezystancję dla obwodu LED.
Podobne tematy