Współpraca odtwarzacza DVD z systemem kina domowego to pestka. Pierwszy krok polega na podłączeniu odtwarzacza do źródła zasilania. Może to być wzmacniacz lub amplituner. W wielu przypadkach trzeba będzie również aktywować sygnał CEC (common electrical circuit) w telewizorze. Choć może się to wydawać niepotrzebnym krokiem, zapobiegnie to przypadkowemu wyłączeniu telewizora, gdy nie oglądasz programu. Na szczęście większość odtwarzaczy DVD jest dostarczana z co najmniej jednym przewodem zasilającym i zestawem wejść RCA.
Jeśli masz szczęście posiadać odtwarzacz Blu-ray Disc, będziesz musiał podłączyć go do systemu kina domowego. Możesz wybierać spośród różnych wyjść, od pojedynczego cyfrowego gniazda RCA do w pełni zintegrowanego wielokanałowego systemu dźwiękowego z zasilanym subwooferem. Jeśli jednak masz odtwarzacz DVD inny niż HD, być może będziesz musiał podłączyć go do telewizora za pomocą osobnego kabla wideo.
To samo dotyczy kabla komponentowego wideo. Musisz uważać, aby wybrać wysokiej jakości kabel – tani model może mieć słabą jakość dźwięku. Poniższe kroki poprowadzą Cię przez ten proces.
Jeśli chodzi o to, który z nich jest najlepszy, będzie się to różnić w zależności od odtwarzacza, ale najważniejszym czynnikiem jest rozmiar Twojego telewizora. Mniejszy telewizor będzie wymagał krótszego kabla. W niektórych przypadkach możesz podłączyć odtwarzacz DVD i wzmacniacz jednym kablem, ale w większości przypadków będziesz potrzebował dwóch. Alternatywnie można podłączyć oba urządzenia, podłączając między nimi osobny kabel HDMI.
Istnieje prostszy i tańszy sposób na podłączenie DVD do systemu kina domowego, a polega on na użyciu kabla component video. Komponentowy kabel wideo jest tanią alternatywą dla kabli HDMI i będzie działał z prawie każdą marką telewizora. Możesz nawet kupić wstępnie okablowany pakiet głośników, który zwykle obejmuje zasilany subwoofer i kilka głośników. Podłączenie telewizora i odtwarzacza DVD osobno może być kłopotliwe, więc warto rozważyć tę drogę.
Najlepszą częścią podłączenia DVD do systemu kina domowego jest to, że można cieszyć się ulubionymi filmami bez konieczności radzenia sobie z popcornem lub biletami do kina. Zanim jednak zaczniesz, przeczytaj instrukcję obsługi i poznaj możliwości swojego amplitunera. Na przykład niektóre z bardziej zaawansowanych modeli mogą przełączać się na HDMI, gdy nie jest używany do DVD, co może spowodować błędy synchronizacji warg z Twojej strony. Kolejną ciekawostką jest to, że większość amplitunerów kina domowego może przesyłać sygnał wideo i audio do głośników za pomocą jednego kabla HDMI.
Podobne tematy