Jak podłączyć dodatkowy dysk twardy do komputera

Jak podłączyć dodatkowy dysk twardy do komputera

Dodanie dodatkowego dysku twardego do komputera jest szybkim i łatwym procesem. Proces obejmuje instalację nowego dysku w obudowie komputera, podłączenie dysku do systemu i skonfigurowanie ustawień dysku.

Dysk twardy to doskonała kopia zapasowa dla ważnych plików. Jeśli używasz systemu Windows, możesz użyć menu Ustawienia systemowe, aby uzyskać dostęp do dodatkowego dysku. To menu znajduje się w części Zintegrowane urządzenia peryferyjne. Jeśli używasz systemu Mac OS, możesz użyć tego samego menu, aby uzyskać dostęp do dodatkowego dysku. W zależności od systemu operacyjnego może być konieczne ręczne otwarcie programu Finder w celu znalezienia napędu.

Jeśli pracujesz w systemie Windows, kabel do transmisji danych, który podłączasz do nowego dysku, powinien być kablem danych SATA. Kable SATA są tak skonstruowane, aby pasowały w jedną stronę i powinny posiadać metalowe klipsy zabezpieczające złącza.

Dysk twardy, który nie jest wyposażony w interfejs SATA, może być podłączony do komputera za pomocą zewnętrznego kabla SATA do USB. Jest to niedrogie rozwiązanie, które można nabyć w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie komputerowym. Kabel SATA na USB ma dwa złącza, jedno na końcu dysku i drugie na drugim końcu kabla. To złącze ma mały port w kształcie litery “L” po stronie napędu, który umożliwia zasilanie napędu.

Jeśli posiadasz zasilacz kompatybilny z SATA, możesz poprowadzić kabel do obszaru wnęki dysku twardego. Jeśli zasilacz nie zapewnia złącza zasilania SATA, konieczne może być zakupienie karty rozszerzeń umożliwiającej zasilanie dysku.

Możesz również rozważyć zainstalowanie zewnętrznej obudowy dysku twardego. Urządzenia te są lekkie i pozwalają podłączyć dysk zewnętrzny do komputera za pomocą złącza eSATA lub USB. Obudowa będzie zasilać dysk i pobierać z niego dane. Jest to lepsza opcja niż hakowanie istniejącego zewnętrznego dysku twardego. Obudowa może również zawierać instrukcje dotyczące montażu dysku.

Jeśli używasz dysku IDE lub PATA, może być potrzebny adapter IDE/PATA. Tego typu adapter można kupić w Internecie lub w sklepie komputerowym. Ten typ napędu wykorzystuje szersze złącze kabla taśmowego niż inne napędy, dlatego do podłączenia go do komputera potrzebny jest adapter.

Można również rozważyć umieszczenie nowego dysku przed wentylatorami wlotowymi, aby poprawić przepływ powietrza. Jeśli masz system stacjonarny, może to być łatwiejsze do zrobienia niż w przypadku instalacji dysku w przenośnym komputerze PC. Jeśli zamierzasz zainstalować dysk w przenośnym komputerze PC, możesz umieścić go z przodu systemu, aby nie zakłócał przepływu powietrza.

Zewnętrzny dysk twardy może być świetną kopią zapasową ważnych plików, ale być może trzeba będzie dokonać pewnych poświęceń, aby w pełni wykorzystać możliwości komputera. Na przykład szybkość odczytu i zapisu może być mniejsza niż w przypadku wewnętrznego dysku twardego, a do podłączenia dysku może być konieczne użycie kabla SATA do USB. Dzieje się tak, ponieważ płyta główna nie jest w stanie zapewnić wystarczającego zasilania zewnętrznego dysku twardego przez interfejs USB.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *