Jak okablować diody prostownicze

Jak okablować diody prostownicze

Kilka rodzajów diod jest powszechnie stosowanych w elektronice i w obwodach elektrycznych. Są to urządzenia, które pozwalają na przepływ prądu tylko w jedną stronę, od anody do katody. W obwodzie pozwala to diodzie służyć jako przesuwnik poziomu. Zapobiega również przepływowi prądu w niewłaściwym kierunku.

Diody to dwukońcówkowe urządzenia elektroniczne, które służą do konwersji prądu zmiennego (AC) na prąd stały (DC). Pierwsza dioda, która przewodzi, to ta o bardziej dodatnim napięciu. Napięcie to nazywane jest napięciem wyprzedzającym (forward bias) diody. Diody mogą być zaprojektowane w sposób dyskretny lub jako seria układów scalonych. W obu przypadkach polaryzacja diody powinna być sprawdzona za pomocą prostego multimetru.

Napięcie przebicia diody wynosi zwykle około -50V do -100V. Prąd nasycenia wstecznego ma tendencję do zwiększania się w diodzie wraz ze wzrostem napięcia wstecznego. Szerokość regionu deplecji maleje wraz ze wzrostem prądu nasycenia wstecznego. W większości zastosowań dioda nadaje się do pracy z prądami 200 V i 1 Amp. Użycie dużego ujemnego napięcia może spowodować wyskoczenie diody.

Diody są zwykle używane do prostowania, procesu, który przekształca prąd zmienny (AC) na prąd stały. Jeśli urządzenie ma martwą baterię, dioda upewni się, że urządzenie może być ponownie naładowane. Diody są również stosowane w bramkach logicznych, obwodach zaciskowych i mnożnikach napięcia. Posiadają dwa zaciski, anodę i katodę. Zaciski te są spolaryzowane. Mają na nich oznaczenia, które wskazują, który koniec jest dodatni, a który ujemny. Zazwyczaj koniec dodatni to ten, na którym znajduje się przewód włącznika klamki.

Idealnie, napięcie przez diodę powinno być równe lub mniejsze od napięcia wstecznego. Należy jednak pamiętać, że diody są oceniane dla maksymalnego prądu w przód. Jeśli prąd jest większy niż wartość znamionowa diody, dioda stopi się lub zacznie palić.

Najważniejszym czynnikiem w prostowaniu jest napięcie przez diodę. Nazywa się to forward bias. Napięcie to powinno być co najmniej dziesięciokrotnie większe od napięcia obwodu. Małe ujemne napięcie może spowodować stopienie się diody lub jej zadymienie.

Biegunowość diody jest funkcją materiału. Anoda jest zwykle stroną dodatnią, a katoda stroną ujemną. Anoda diody będzie miała zazwyczaj pasek na jednym końcu obudowy. Ujemny koniec diody będzie miał linię wokół korpusu diody.

Aby zapewnić niezawodne połączenie lutownicze, ważne jest, aby używać ocynowanej końcówki lutownicy. Powinna ona mieć jasny, srebrny kolor. Końcówka lutownicy nie powinna być w kontakcie z przewodami dłużej niż to konieczne. Końcówka powinna być przyłożona do spodniej strony połączeń. Zalecane jest również nakładanie lutu kalafoniowego na wierzchołki połączeń.

Napięcie diody można zmierzyć za pomocą zwykłego multimetru. Polaryzacja diody może być również sprawdzona za pomocą omomierza o odwróconej charakterystyce. Przyrząd ten podaje szacunkowe napięcie do przodu i napięcie wsteczne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *