Kiedykolwiek masz potrzebę zmiany prądu zmiennego (AC) na prąd stały (DC), musisz użyć diody prostowniczej. Jest to urządzenie półprzewodnikowe, które umożliwia przepływ prądu z jednego końca do drugiego. Aby dioda działała prawidłowo, napięcie przez nią musi być dodatnie. To jest właśnie bias do przodu. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który decyduje o sposobie wykorzystania diody. Ważne jest również, aby upewnić się, że prąd może płynąć tylko w jednym kierunku. Jeśli prąd może płynąć w obu kierunkach, dioda nie będzie działać prawidłowo.
Dioda ma dwa zaciski: jeden to anoda, a drugi to katoda. Gdy napięcie anodowe jest wyższe od napięcia katodowego, dioda włączy się. Z drugiej strony, jeśli napięcie anodowe jest niższe niż napięcie katodowe, prąd będzie płynął w odwrotnym kierunku. Jest to tak zwany prąd nasycenia wstecznego. Prąd nasycenia wstecznego to niewielki prąd, który płynie przez diodę od końca typu n do końca typu p.
Maksymalny prąd nasycenia wstecznego jest wynikiem jednokierunkowego przewodzenia diody. Jest on zależny od powierzchni złącza i warunków odprowadzania ciepła ze złącza PN. Zwykle mieści się w zakresie dziesiątek do setek miliwoltów.
W przypadku zastosowania diody przy odwrotnym przepływie prądu należy zwrócić uwagę na to, że napięcie przez diodę może być dość duże. Napięcie musi być na tyle duże, aby umożliwić przepływ dużej ilości prądu w odwrotnym kierunku. Napięcie to powinno być co najmniej dziesięciokrotnie większe od napięcia, na które dioda jest przeznaczona.
Jeśli dioda jest znamionowo przeznaczona do małego prądu wstecznego, będzie w stanie zablokować większość prądu wstecznego. Jeśli jednak jest ona znamionowana dla dużego prądu wstecznego, będzie on przepływał przez diodę. Może to być trwały sposób na zniszczenie diody. Jeśli dioda nie jest zabezpieczona, może zostać zniszczona przez wyładowanie elektrostatyczne (ESD) do napięcia około dwóch kilowoltów.
Używając diody do prostowania, ważne jest, aby wybrać taką, której napięcie znamionowe jest co najmniej dziesięciokrotnie większe od napięcia, na które obwód jest przeznaczony. Dioda o napięciu 200 V i natężeniu 1 Amp jest powszechnie stosowana w większości aplikacji. Ponadto, aby uzyskać gładki przebieg wyjściowy, należy zastosować kondensator wygładzający. Ważne jest, aby wartość pojemności kondensatora wygładzającego była większa niż wartość pojemności prostownika.
Diody muszą być prawidłowo zlutowane, aby uzyskać dobre połączenie. Odpowiednio ocynowana końcówka lutownicy jest niezbędna do uzyskania niezawodnych połączeń lutowanych. Ponadto należy również zadbać o to, aby końcówki lutownicy nie stykały się zbyt długo z przewodami.
Dodatkowo na wierzchołki połączeń należy nałożyć lut kalafoniowy. Spodnia strona połączeń powinna być zwilżona gąbką. Ważne jest również, aby poczekać aż lutownica się nagrzeje. Dzięki temu będzie ona miała jasny, srebrny kolor.
Podobne tematy