Niezależnie od tego, czy instalujesz nowy dysk twardy, czy chcesz wykorzystać stary do celów archiwalnych, musisz wiedzieć, jak połączyć dwa dyski. Przed rozpoczęciem należy sprawdzić instrukcję obsługi komputera. Jeśli nie masz podręcznika, możesz znaleźć wiele informacji w Internecie. Jeśli masz problemy, możesz użyć programu o nazwie Zarządzanie dyskami, aby sprawdzić, czy dyski są połączone. Następnie możesz skonfigurować partycje na każdym z dysków. Pozwoli to uniknąć zamieszania podczas otwierania danych lub tworzenia nowych partycji.
Pierwszym krokiem jest odłączenie komputera od źródła zasilania. Następnie podłącz kabel zasilający drugiego dysku twardego do płyty głównej. Kabel powinien być nieco szerszy niż ten od głównego dysku twardego. Upewnij się, że kabel jest dobrze zamocowany. Jeśli będzie luźny, komputer nie rozpozna dysku.
Jeśli komputer nie posiada portu SATA, należy zakupić adapter. Adapter IDE na SATA może być użyty do podłączenia dysku IDE do portu SATA. Jeżeli komputer ma tylko jeden port SATA, potrzebna będzie karta rozszerzeń. Możesz również użyć zewnętrznej obudowy, aby rozwiązać ten problem. Ale musisz mieć co najmniej jeden port USB dostępny. Umożliwi to łańcuchowe łączenie zewnętrznych urządzeń pamięci masowej.
Powinieneś również sprawdzić, ile portów SATA jest dostępnych na Twojej płycie głównej. Jeśli jest ich tylko kilka, nie będzie można podłączyć do komputera drugiego dysku twardego. Aby rozwiązać ten problem, możesz użyć rozdzielacza zasilania SATA, dzięki któremu zyskasz od 2 do 5 dodatkowych złączy.
Gdy będziesz gotowy do zainstalowania drugiego dysku twardego, powinieneś najpierw sprawdzić, czy dysk ma port SATA. Jeśli tak, możesz użyć aplikacji This PC, aby uzyskać do niego dostęp. Możesz również sklonować dysk, co pozwoli Ci kontrolować miejsce, w którym zapisujesz pliki. Korzystanie z funkcji klonowania jest nieco uciążliwe. Ale to najprostszy sposób na skonfigurowanie drugiego dysku twardego.
Po podłączeniu dysków będziesz musiał zrestartować system. Możesz to zrobić, klikając przycisk Start. Z menu musisz wybrać opcję “Initialize Disk”. W ciągu kilku sekund zobaczysz, że pojawi się okno. Następnie będziesz musiał kliknąć “OK” i pozwolić systemowi Windows zainicjować drugi dysk. Po tym, trzeba będzie przetestować komputer, aby upewnić się, że działa poprawnie.
Jeśli nie chcesz przechodzić przez kłopoty z instalacją nowego dysku twardego, możesz użyć zewnętrznej obudowy. Obudowa zewnętrzna ograniczy jednak prędkość transferu danych. Z tego powodu do podłączenia dysku należy użyć złącza USB 3.1. Jeśli Twój komputer nie ma portu USB, będziesz musiał zaopatrzyć się w adapter USB.
Należy również podłączyć kabel danych drugiego dysku twardego do płyty głównej. Ten kabel połączy dysk z portem SATA na płycie głównej. Kabel danych jest zazwyczaj czerwony, płaski i ma rozpoznawalne wycięcie w kształcie litery L na każdym końcu.
Podobne tematy