Podłączenie komputera do monitora może być pomocnym sposobem poprawy jakości oglądania. Niezależnie od tego, czy używasz komputera do pracy, zabawy, czy do obu tych celów, posiadanie dodatkowego ekranu może ułatwić wykonywanie takich czynności, jak czytanie wiadomości e-mail i przeglądanie stron internetowych.
W zależności od komputera dostępne są różne kable i adaptery, które umożliwiają podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora. Możesz uzyskać kable HDMI, VGA i DVI, a także złącza USB Type-C i Thunderbolt 3. Najlepiej, jeśli chcesz, aby kabel, którego używasz do podłączenia laptopa do monitora, pasował do tego samego wejścia w urządzeniu wyświetlającym.
Najpierw sprawdź, czy Twój laptop ma któryś z popularnych portów wideo z tyłu (HDMI, VGA lub DVI), które można podłączyć do zewnętrznego monitora. Jeśli tak, to możesz po prostu podłączyć pojedynczy kabel do portu wyjściowego monitora i portu wejściowego laptopa. Jeśli laptop nie posiada żadnego z nich, to być może trzeba będzie kupić specjalną przejściówkę, aby przekształcić wejście w wyjście.
Po skonfigurowaniu laptopa i monitora można zacząć z nich korzystać, wchodząc w ustawienia komputera. W przypadku komputerów z systemem Windows robi się to, klikając ikonę systemu na pasku menu lub naciskając na klawiaturze klawisz Windows + I. Na komputerach Mac znajduje się ona w Preferencjach systemowych w zakładce Displays.
Następnie należy przełączyć główny wyświetlacz komputera na monitor, z którego chcemy korzystać. Podstawowy monitor to ekran, który domyślnie pojawia się na laptopie. Ma on cienki biały pasek biegnący wzdłuż jego górnej części, ale możesz kliknąć i przeciągnąć go, aby zmienić wyświetlacz na nowy monitor zewnętrzny, jeśli chcesz.
Będziesz musiał również wybrać rozdzielczość dla drugiego monitora. Ogólnie rzecz biorąc, możesz wybrać najwyższą rozdzielczość, jaką obsługuje twój komputer, ponieważ zapewni to najlepsze wrażenia z oglądania. Możesz nawet dostosować częstotliwość odświeżania w konfiguracji dwuekranowej, aby zwiększyć szybkość zmiany ekranów.
Jeśli nie jesteś pewien, jaką rozdzielczość będzie obsługiwał Twój komputer, rozważ sprawdzenie instrukcji obsługi danego modelu przed zakupem drugiego monitora. Większość nowoczesnych komputerów jest zaprojektowana do obsługi wielu rozdzielczości, więc będziesz mógł wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb.
Po zidentyfikowaniu właściwego połączenia, nadszedł czas na zainstalowanie monitora. Większość nowszych laptopów jest wyposażona w port USB-C lub HDMI, ale jeśli Twój nie jest, możesz znaleźć adapter, który uczyni go kompatybilnym.
Następnie podłącz port USB-C lub HDMI w komputerze do odpowiedniego portu monitora w urządzeniu wyświetlającym. Następnie możesz podłączyć monitor do zasilania komputera, a laptop powinien go automatycznie zidentyfikować.
Po prawidłowym zidentyfikowaniu monitora możesz następnie w tym samym oknie przełączać się pomiędzy trybem lustrzanym i rozszerzonym. Tryb lustrzany wyświetla oba ekrany jako duplikaty siebie, natomiast tryb rozszerzony pozwala Ci mieć dwa ekrany po obu stronach ekranu głównego.
Podobne tematy