Kondensator to świetny sposób na oświetlenie LED. Kondensatory są oceniane do obsługi do 110 V AC i można znaleźć za mniej niż $5.00 w lokalnym sklepie elektronicznym. Są one również w wielu różnych kształtach i rozmiarach. To sprawia, że są one przydatne w różnych zastosowaniach.
How to Connect a Capacitor To LEDs
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że kondensator i dioda led są podłączone w odpowiednim kierunku. Można to zrobić sprawdzając multimetrem lub patrząc na polaryzację samej diody LED.
Istnieją dwa podstawowe sposoby podłączenia kondensatora do diody led, bezpośrednio lub poprzez rezystor. Połączenie bezpośrednie jest łatwe i zwykle wymaga tylko niewielkiej ilości lutowania. Połączenie przez rezystor jest bardziej skomplikowane, ale wymaga dużych umiejętności lutowania i może być niebezpieczne.
Jak podłączyć kondensator do diod LED
Do tego projektu możesz użyć dowolnego typu kondensatora. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale zawsze powinieneś wybrać taki, który jest oceniany do obsługi napięcia, które planujesz użyć. Być może będziesz musiał zdobyć kilka różnych typów kondensatorów, aby znaleźć te, które będą działać z twoimi diodami LED.
Jeśli chcesz zasilić dużą liczbę diod LED w tym samym czasie, możesz użyć wielu kondensatorów w szeregu. Bądź jednak świadomy, że może to spowodować problemy, jeśli chodzi o żywotność baterii.
Gdy masz wiele kondensatorów w szeregu, ważne jest, aby utrzymać stałe napięcie między diodą LED a kondensatorem. Jeśli napięcie na diodzie LED wzrośnie, zmniejszy to napięcie na kondensatorze. Może to doprowadzić do nagrzania się diody LED i spowodować jej przepalenie.
Ważne jest również, aby utrzymać stały prąd obwodu. Na przepływ prądu przez diody LED i kondensator może wpływać kilka czynników, w tym napięcie, pojemność kondensatora i rezystancja rezystora.
Prąd płynący przez kondensator zależy od materiału dielektrycznego użytego w kondensatorze. Większość kondensatorów jest w dzisiejszych czasach wykonywana z dobrej jakości dielektryków, ale nadal istnieje pewna nieszczelność. To może spowodować minutowe przepływy prądu przez kondensator, a gdy osiągnie pewien poziom, złamie materiał dielektryczny w kondensatorze, niszcząc kondensator.
Innym czynnikiem wpływającym na przepływ prądu przez kondensator jest napięcie baterii. Im większe napięcie ma bateria, tym szybciej prąd będzie płynął przez kondensator.
Gdy napięcie baterii osiągnie pewien poziom, kondensatory zaczną się ładować. Będzie to stopniowo zwiększać napięcie na bazie podłączonych do nich tranzystorów. W pewnym momencie napięcie na bazie tranzystora osiągnie poziom, który włączy tranzystory, co spowoduje zapalenie diody LED i rozładowanie kondensatora. Proces ten będzie się powtarzał w kółko, aż do naładowania baterii.
Podobne tematy