Niezależnie od tego, czy chcesz podłączyć diody szeregowo czy równolegle, musisz zastosować odpowiednie techniki. W każdym przypadku będziesz potrzebował zasilacza, który zapewni określoną ilość napięcia. Idealnie byłoby użyć baterii 9V. Jeśli napięcie zasilania jest wyższe, będziesz potrzebował rezystora pomiędzy przewodami każdej diody.
W połączeniu szeregowym każda dioda LED ma zacisk dodatni (+) i ujemny (-). Ujemny zacisk pierwszej taśmy LED jest połączony z dodatnim zaciskiem drugiej taśmy LED, i tak dalej. Jest to dobry sposób na połączenie diod LED o identycznym zapotrzebowaniu na napięcie i prąd. Jeśli jednak używasz diod LED o różnych wymaganiach napięciowych, będziesz musiał użyć więcej niż jednego rezystora. Może to nie być dobry pomysł, ponieważ prąd płynący przez nie może przekroczyć maksymalne napięcie znamionowe każdej z diod LED. Jeśli używasz obwodu szeregowego, dobrym pomysłem jest użycie tego samego rezystora ograniczającego prąd dla każdej diody LED. Zabezpieczy to diody przed nadmiernym wysterowaniem i zapewni im taką samą ilość prądu do obsługi.
Diody LED połączone szeregowo nazywane są również diodami. Diody mają określone napięcie wymagane do ich włączenia, mają też napięcie wsteczne, czyli anodę. Zazwyczaj diody połączone w szereg mają napięcie równe dwóm trzecim napięcia źródłowego. Jednak nie musi tak być w przypadku diod LED połączonych równolegle. Może tak być, jeśli używasz diod LED o niskim napięciu, ale nie jest tak w przypadku diod LED o wysokim napięciu.
Równoległy obwód LED wykorzystuje jeden przewód do połączenia dodatnich stron dwóch diod LED, co pozwala na dzielenie prądu przez obie diody. Jest to sprytny pomysł, ale może być skomplikowany. Dobrym pomysłem jest użycie inteligentnego sterownika IC, który wykona tę sztuczkę. Musisz także znać dokładną liczbę diod LED, których używasz, oraz ich indywidualne napięcia zasilające. Jeśli używasz wielu diod LED w szeregu, będziesz chciał użyć rezystora o wartości co najmniej 2V pomiędzy każdym przewodem diody. Użycie odpowiedniego rezystora może zapobiec uszkodzeniu diod LED poprzez zapewnienie, że nie będą się one przegrzewać, co może doprowadzić do ich przepalenia.
Dobrym pomysłem jest używanie diod LED, które pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Jest to świetny sposób na zmniejszenie różnic w prądzie zasilania, a także na zapewnienie, że diody LED są najbardziej wydajne z możliwych. Większość diod LED ma mały kołnierz u podstawy korpusu, który zapobiega ich wpadaniu przez otwór.
Inną sprytną sztuczką LED jest użycie kombinacji szeregowo-równoległej. Dobrym przykładem jest użycie pary czerwonych i zielonych diod LED w szeregu. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, będziesz potrzebował napięcia zasilającego co najmniej osiem woltów i serii trzech diod LED po trzy wolty każda. Jeśli nie potrzebujesz sterować diodami LED, możesz po prostu połączyć je równolegle.
Podobne tematy