
Kolektory słoneczne muszą być podłączone, aby przekształcić wytwarzaną przez nie energię w prąd. Można to zrobić za pomocą paneli słonecznych, falowników lub obu. Połączenia muszą być wykonane prawidłowo, aby system funkcjonował prawidłowo i był wydajny.
Podłączanie paneli słonecznych
Istnieją dwa podstawowe sposoby łączenia paneli słonecznych razem: szeregowo lub równolegle. Sposób połączenia wpływa na napięcie, prąd i moc wytwarzaną przez kolektory słoneczne. To, czy zastosujesz okablowanie szeregowe czy równoległe, zależy od wielkości paneli i mocy znamionowej każdego z nich.
Okablowanie szeregowe jest powszechnym typem połączenia i polega na połączeniu dodatnich zacisków wszystkich paneli słonecznych razem. W ten sposób powstający prąd jest równy łącznemu natężeniu każdego z paneli.
Jednak jest to ważne tylko wtedy, gdy panele mają takie samo napięcie i moc. W przeciwnym razie całkowita moc systemu będzie ograniczona przez panel słoneczny o najniższej mocy w obwodzie. Dlatego najlepiej jest połączyć panele słoneczne szeregowo z kontrolerem ładowania, który będzie regulował napięcie i prąd z paneli słonecznych tak, aby wszystkie były dopasowane do napięcia i prądu wejściowego banku akumulatorów.
Pozwoli to na zmaksymalizowanie mocy wytwarzanej przez Twój zestaw solarny i pomoże Ci uzyskać jak najwięcej z mocy paneli słonecznych. W zależności od rodzaju systemu solarnego, który tworzysz, może on również wymagać instalacji wyłącznika zasilania solarnego w głównym panelu wyłącznika, aby umożliwić panelom zasilanie sieci energetycznej.
Instalacja paneli słonecznych
Pierwszym krokiem do przygotowania się do instalacji paneli słonecznych jest przygotowanie obszaru dachu dla stojaka na panele. Obejmuje to wycięcie obróbek blacharskich, zainstalowanie obróbek do mocowania przewodów oraz zainstalowanie szyn regałowych. Upewnij się, że masz pod ręką swój raport dotyczący regałów, aby wiedzieć, jakie szyny i odstępy są niezbędne dla Twojego systemu.
Następnie przymocuj szyny do ramy panelu słonecznego. Szyny muszą być rozmieszczone tak, aby pasowały do rozstawu otworów montażowych z tyłu ramy panelu słonecznego i muszą być pewnie zamocowane.
Gdy szyny montażowe są już na miejscu, można poprowadzić przewody z paneli słonecznych na dachu do inwertera (w przypadku systemów sieciowych) lub regulatora ładowania (w przypadku systemów bateryjnych). Okablowanie musi pozostać w rurze przepustowej do momentu dotarcia do inwertera lub regulatora ładowania.
Zastosowanie rury przepustowej minimalizuje liczbę kabli, które muszą być poprowadzone przez dach. Ponadto, rury osłonowe chronią przewody elektryczne przed czynnikami zewnętrznymi i ułatwiają znalezienie i wymianę uszkodzonych przewodów.
Podczas prowadzenia przewodów należy używać wysokiej jakości drutu, który został zaprojektowany specjalnie do instalacji solarnych. Przewody te są odporne na wysokie temperatury, płomienie, promienie UV i wilgoć. Są również bardziej trwałe i wytrzymują dłużej niż zwykły kabel.
Podobne tematy